2017-2018

All-State - 14 members

Elliott Beauchamp (Sophomore) - Bassoon

Maggie Cremers (Junior) - Trombone

Audrey Friestad (Senior) - Clarinet

Laura Friestad (Freshman) - Clarinet 

Adam Holmes (Freshman) - Bassoon

Quinn Kopelman (Junior) - Bass Clarinet

Caroline McReynolds (Senior) - Oboe

Lindsey Parrott (Senior) - Flute 1st Alternate

Levi Pugh (Senior) - Piano (Choir)

Kolbe Schnoebelen (Sophomore) - Trombone (Orchestra)

Kamara Shaw (Senior) - Clarinet

Rocio Stejskal (Junior) - Clarinet

Rachel Strang (Senior) - French Horn (Orchestra)

Mina Takahashi (Senior) - Clarinet

SEIBA - 15 members

Joseph Bennett (Sophomore) - Trombone

Megan Bywater (Junior) - Flute

Noah Kabat (Sophomore) - Trumpet

James Lippe (Freshman) - Bass Clarinet

Julia McReynolds (Freshman) - Trumpet 1st Alternate

Sofia Merulla (Sophomore) - Horn 1st Alternate

Grace Parrott (Senior) - Trumpet

Lindsey Parrott (Senior) - Flute

Levi Pugh (Senior) - Jazz Piano

Justine Reschly-Krasowski (Sophomore) - Alto Sax

Kolbe Schnoebelen (Sophomore) - Jazz Trombone

Caleigh Stanier (Freshman) - Alto Sax

Renee Thomas (Junior) - Horn

Nolan Vibhakar (Freshman) - Alto Sax

Rika Yahashiri (Freshman) - Trumpet

Jazz Ensemble

Class 4A - 3rd place (Tallcorn Jazz Festival)

*Class 4A Outstanding Soloist - Levi Pugh (piano/melodica)

 

Class 2A - 2nd place (Jazz In The Meadows) 

 

Class 4A - 2nd place (Coe College Jazz Summit) *TIED FOR SCHOOL RECORD*

*Class 4A Outstanding Musician Award - Levi Pugh (piano/melodica)

 

Class 4A - 2nd place (SEIBA Jazz Festival)

*Class 4A Outstanding Soloist - Levi Pugh (piano/melodica)

 

Class 4A - 6th place (Iowa Jazz Championships)

*Class 4A Outstanding Performer (one of four) - Levi Pugh (piano)

Jazz Lab

Class 4A Second Bands:

-Outstanding Musician Award - Oisin Leopold (piano)

-Honorable Mention Musician Award - Caleigh Stanier (alto sax)

 

Class 2A Second Bands - 12th place (Jazz In The Meadows) 

 

Class 4A Second Bands - 2nd place (SEIBA Jazz Festival)

Jazz Workshop

Class 4A Second Bands - 8th place (SEIBA Jazz Festival)

 

All-State Jazz

Ryan Carter (Sophomore) - Bass Trombone Alternate

Levi Pugh (Senior) - Piano

Kolbe Schnoebelen (Sophomore) - Trombone 3

Peter Stoltz (Sophomore) - Drum Set 1