Marching Band

Division 1 Rating - IHSMA State Marching Band

 

Class 4A - 1st Place (Muskie Marching Invitational)

*Best Drumline in Class 4A*

All-State - 8 members

Matisse Arnone (Junior) - Horn

Manny Kaine (Senior) - Bari Sax

Liv Leman (Freshman) - Bass Clarinet

Marcus Miller (Junior) - Trombone

Molly Riepe (Junior) - Flute

Monique Schnoebelen (Junior) - Oboe

Ella Sherlock (Junior) - Bassoon (Orchestra)

Nick Thedens (Senior) - Alto Sax

 

SEIBA - 13 members

Max Berry-Stoelzle (Junior) - Tuba

Adam Bywater (Junior) - Percussion

Ella Fast (Junior) - Trumpet

Martha Hamilton (Senior) - Horn

Mary Hamilton (Freshman) - Clarinet

James Kardos (Sophomore) - Jazz Drums

Julian Lally (Freshman) - Trombone

Lily Moninger (Freshman) - Clarinet

Oliver Palmer (Freshman) - Bari Sax

Ben Platte (Sophomore) - Trumpet

Jeremiah Pruessner (Senior) - Bass Trombone

Reyna Roach (Sophomore) - Oboe

Maddie Schuh (Senior) - Flute

UNI Honor Band - 16 members

Matisse Arnone (Junior) - Horn

Max Berry-Stoelzle (Junior) - Tuba

Ella Fast (Junior) - Trumpet

Nora Gibson (Junior) - Tenor Sax

Manny Kaine (Senior) - Bari Sax

Ashley Kelly (Junior) - Trumpet

Liv Leman (Freshman) - Bass Clarinet

Marcus Miller (Junior) - Trombone

Lily Moninger (Freshman) - Clarinet

Oliver Palmer (Freshman) - Bari Sax

Molly Riepe (Junior) - Flute

Monique Schnoebelen (Junior) - Oboe

Maddie Schuh (Senior) - Flute

Ella Sherlock (Junior) - Bassoon

Olivia Vande Berg (Freshman) - Oboe

Seth Yoder (Freshman) - Trumpet

Jazz Ensemble

Class 4A - 3rd Place (Liberty Jazz Festival)

 

*Honorable Mention Musician Award (Coe College Jazz Summit) - Julius Perez (Piano)

 

Class 2A - 3rd Place (Jazz In The Meadows)

 

Class 4A - 2nd Place (SEIBA Jazz Festival)

 

Class 4A - Iowa Jazz Championships Qualifier

 

Jazz Collective

Second Band Class - 2nd Place (Liberty Jazz Festival)

*Second Band Class Outstanding Soloist - Braeden Marker (Bari Sax)

 

Class 4A Second Band Class - 2nd Place (Coe College Jazz Summit)

*Honorable Mention Musician Award - Noah Carey (Drums)

 

Second Band Class - 3rd Place (Jazz In The Meadows)

 

Large School Second Band Class - 1st Place (SEIBA Jazz Festival)

Jazz Lab

Large School Second Band Class - 5th Place (SEIBA Jazz Festival)

Jazz Workshop

Large School Second Band Class - 7th Place (SEIBA Jazz Festival)

Director's Awards

Freshmen Concert Band: Zakai Kreiner (Tuba)

 

Symphony Band: Iya Alexander (Alto Sax)

Gold Key Awards

Manny Kaine - Bari Sax

Jeremiah Pruessner - Trombone

Callista Robertson - Clarinet

Maddie Schuh - Flute

Louis Armstrong Award

Manny Kaine (Bari Sax)

John Philip Sousa Award

Eva Stadtlander (Drum Major/Tenor Sax)